На 11 октомври 2024 г. РК София Капитал и Посолството на Казахстан организираха кръгла маса, посветена на резултатите от републиканския референдум за строителството на АЕЦ в Казахстан. Тя се проведе в Центъра за компетенции „Квантови комуникации, интелигентни системи за сигурност и управление на риска” (Квазар)” на БАН, където ротарианският ни клуб бе провел по-рано дискусия по темата за малките модулни реактори и мястото им в атомната енергетика.
Кръглата маса бе открита и модерирана от ст.н.с. д-р Лъчезар Георгиев, заместник директор на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) на БАН. Той подчерта, че атомната енергетика няма алтернатива за успешния преход към „зелена“ икономика и резултатите от допитването до обществеността в Казахстан показват това.
Руслан Амангелдин, заместник-посланик на Казахстан в България, представи резултатите от референдума и посочи, че предстоящата работа по планирането и изграждането на АЕЦ в Казахстан увеличава възможностите за сътрудничество между български и казахски специалисти в научните изследвания и атомната енергетика.
Проф. д-р Павлин Грудев, ръководител на лаборатория „Ядрена енергетика и ядрена безопасност”, продължи тази тема като акцентира върху значителния опит натрупан в България, където се отброяват вече 200 реактор/години. Той анализира перспективите за строителство на нови мощности в Козлодуй, както и очертаващите се предизвикателства за сухо съхраняване на отработеното ядрено гориво. Проф.Грудев даде разяснения за силните страни на различни технологии, приложими в генерирането на електрическа енергия от атомни реактори.
Доц. д-р Младен Митев, председател на Българското ядрено дружество, нарече в приветствието си решението на Казахстан „мъдро“ и призова българските си колеги да допринесат, с каквото могат, за решаването на сложните проблеми, които тепърва предстоят през цялостния цикъл на планиране, изграждане, експлоатация и извеждане на АЕЦ от производствена дейност.
Президентът на РК София – Капитал, Камен Величков, в качеството си на представител на Международния научно-технологичен център в Астана, изрази мнение, че Казахстан заслужава признание за натрупания управленски опит в атомната енергетика и промишленост. По същество Казахстан се завръща сред страните, експлоатиращи атомни електроцентрали, където до неотдавна е принадлежал и където е логично да бъде, предвид своя експертен и технологичен потенциал и природни ресурси.